Kai kalbama apie sąnarių priežiūrą, patarimų gausa gali būti stulbinanti! Šiame straipsnyje aptarsime svarbiausius aspektus, kurie padės pasirūpinti savo šuns sąnariais ir palaikyti jų sveikatą.
Sąnarių problemos yra dažnas senstančių šunų palydovas, paveikiantis daugiau nei pusę šunų, vyresnių nei 7 metai. Kai kurios veislės, tokios kaip labradorai, vokiečių aviganiai, rotveileriai ir aliaskos malamutai, yra ypač linkusios į sąnarių ligas. Dėl daugelio metų šokinėjimo, bėgiojimo ir žaidimų susidėvėjusios kremzlės dažnai sukelia diskomfortą ar rimtesnes komplikacijas.
Dideliems šunims, kurie per savo gyvenimą turi nešti didesnį svorį, sąnarių problemos yra ypač dažnos. Tačiau visi šunys yra rizikoje. Dažniausiai šie skausmai pasireiškia klubuose ir keliuose, tačiau gali paveikti ir alkūnes bei kitus sąnarius, dėl ko šunims tampa sunku sėdėti, gulėti, lipti ar net vaikščioti.
Gera žinia ta, kad yra būdų, kuriais galite padėti savo augintiniui jaustis geriau arba atitolinti problemas, susijusias su sąnariais.
1. Idealus kūno svoris ir subalansuota mityba
Tai, kiek jūsų augintinis valgo, gali turėti didelę įtaką jo bendrai sveikatai, svoriui ir vystymuisi, ypač sąnarių būklei. Jei didelės veislės šuniukas persivalgo – su labradorais tai gali nutikti itin greitai – jie gali tapti per sunkūs savo augantiems kaulams, o tai gali sukelti ateities sąnarių problemas. Pasirinkę tinkamą mitybą užtikrinsite, kad jūsų augintinis išlaikys sveiką svorį ir nesukels pernelyg didelio streso savo sąnariams.
Svarbu ne tik kiekis, bet ir kokybė. Jūsų augintinis turėtų gauti aukštos kokybės maistą, kuriame būtų subalansuotas vitaminų, mineralų, baltymų ir angliavandenių kiekis. Prastesnės kokybės maistelyje dažnai yra ingridientai, iš kurių jūsų šuniui gali būti sunkiau gauti visas reikalingas medžiagas, todėl į racioną vertėtų įsitraukti ir maisto papildus.
Tai puikus būdas užtikrinti, pakankamą kiekį būtinų vitaminų, mineralų ir riebiųjų rūgščių, kad sąnariai išliktų sveiki. Idealūs papildai ar maistas turėtų turėti tokių ingredientų kaip gliukozaminas ir chondroitinas.
Be abejonės, esant abejonėms visada verta pasikonsultuoti su savo veterinaru ir dietologu.
2. Reguliari Fizinė Veikla
Kaip ir žmonėms, sąnarių problemos gali sustiprėti, jei jūsų šuo nesinaudoja jais pakankamai dažnai. Jei jūsų augintinis jaučia skausmą judant, jis gali pradėti vengti bet kokios veiklos, kas situaciją dar labiau pablogins. Trūkstant fizinės veiklos, jų sąnariai standės, o raumenys silpnės, sukeldami dar daugiau diskomforto.
Reguliarus mankštinimasis yra labai svarbus, todėl pasikonsultavus su veterinaru ir gavus jo patvirtinimą, galite išbandyti šunų fitneso treniruotes, kurios sustiprins raumenyną ir su specialisto priežiūra padės augintiniui atsigauti ar palaikyti tinkamą fizinę formą.
Jei jam sunku vaikščioti, galite išbandyti hidroterapijos užsiėmimus. Stiprus nesvarumo pojūtis ir raminanti šilto vandens rezistencija leidžia atlikti neskausmingus ir saugius pasyvius judesius, todėl seanso metu sąnariams tenka mažesnė apkrova, nei atliekant tuos pačius pratimus sausumoje - sportuodamas augintinis nepatiria jokio skausmo ir taip yra skatinamas judėti. Tai padės kraujui cirkuliuoti sąnariuose, natūraliai juos sutepant ir palaikant jų elastingumą.
Taip pat verta atkreipti dėmesį į gydomojo masažo suteikiamą naudą. Masažą galite atlikti patys namuose arba kreiptis į specialistus, nes darant masažą, svarbiausia taisyklė – nepakenkti dar labiau.
Tinkamai atliekamas masažas padeda ne tik šuns raumenims, sausgyslėms ir sąnariams, jis turi puikų poveikį augintinio psichinei sveikatai. Jis gali augintinį nuraminti ir pakelti nuotaiką.
3. Atsarga gėdos nedaro
Nors dažniausiai sąnarių problemos pasireiškia su amžiumi, tačiau jos gali atsirasti bet kuriuo jūsų augintinio gyvenimo etapu dėl atsitikusių traumų: per aukšto šuolio, per greito bėgimo, kritimo ar per didelio fizinio krūvio (ypač šuniukams). Jei šuo patiria traumą jaunystėje, vėliau tai gali sukelti problemų.
Šunys dažnai gali susižeisti sąnarius šokinėdami nuo sofos, greitai išbėgdami į kiemą ar bėgdami laiptais žemyn. Kad išvengtumėte šių traumų ir padarytumėte savo namus saugesnius, galite:
- įrengti rampas
- naudoti laiptelius
- pastatyti vartus ten, kur reikia
- vengti slidžių dangų
Nors nuo visko niekada neapsisaugosime, tačiau susimažinti riziką visada verta.
4. Patogi poilsio vieta
Šunys itin daug laiko praleidžia miegodami ar snausdami, todėl poilsio vieta taip pat turi didelę įtaką jų sąnarių sveikatai. Patogus ir ergonomiškas guolis padės sumažinti sąnarių spaudimą ir užtikrins tinkamą kūno padėtį poilsio metu.
Investuokite į ortopedinį guolį, kuris tolygiai paskirsto augintinio svorį ir eliminuoja spaudimo taškų atsiradimą. Tokie guoliai yra ypač naudingi vyresnio amžiaus šunims ar tiems, kurie jau turi sąnarių problemų. Jeigu guolis yra be atminties putų porolono, galite pridėti šildančius kilimėlius, kurie padeda atpalaiduoti sąnarius ir sumažinti skausmą.
5. Reguliari Veterinaro Priežiūra
Niekas nepakeis profesionalios veterinaro priežiūros. Reguliarūs vizitai pas veterinarą gali padėti anksti pastebėti ir leisti pradėti gydyti sąnarių problemas, prieš joms tampant rimtomis.
Veterinaras gali atlikti išsamius tyrimus, įskaitant rentgeno nuotraukas ir kraujo tyrimus, kad anksti nustatytų sąnarių problemas ar pradėtų taikyti prevencines priemones, sumažinančias susirgimų riziką. Be to, veterinaras gali rekomenduoti tinkamiausius vaistus ar terapijas, tokias kaip fizioterapija ar akupunktūra, siekiant pagerinti jūsų šuns sąnarių būklę.
Rūpinimasis jūsų šuns sąnariais yra būtinas norint užtikrinti, kad jis gyventų ilgą ir laimingą gyvenimą. Prisiminkite šiuos penkis patarimus, ir jūsų augintinis galės mėgautis kasdienine veikla be skausmo. Nepamirškite reguliariai konsultuotis su veterinaru ir stebėti savo šuns sveikatos būklę – kartu galėsite užtikrinti, kad jūsų keturkojis draugas visada jaustųsi puikiai!
Su meile, Shpeeksy