Šunų miego ciklai. Kodėl poilsis yra itin svarbus mūsų augintiniams?

Šunų miego ciklai. Kodėl poilsis yra itin svarbus mūsų augintiniams?

Kai kalbame apie augintinių priežiūrą, subalansuota mityba, vitaminai ir reguliarus vizitai pas veterinarą, yra sąrašo viršuje. Tačiau taip pat ypatingai svarbus, nors dažnai nuvertinamas aspektas augintinių sveikatoje yra miegas. Lygiai taip pat kaip ir žmonės, šunys patiria kompleksiškus miego ciklus, kurie yra neatskiriami nuo jų bendros savijautos, todėl šiame straipsnyje panagrinėsime, kodėl šie miego ciklai yra tokie svarbūs mūsų augintinių sveikatai ir gerai savijautai.

 

Šunų miego ciklai

Miegą sudaro pasikartojantys periodai: greitasis arba paradoksinis miegas (greitų akių judesių arba REM) ir lėtasis miegas (negreitų akių judesių, ne REM arba NREM). Šie periodai tokie skirtingi, kad fiziologai juos identifikuoja kaip skirtingas elgesio būsenas.

NREM miegas

pirmoji fazė, kurios metu elektroencelafogramos ritmas lėtėja nuo alfa iki delta. NREM miegas atsiranda pirmiausia, o po pereinamojo laikotarpio vadinamas lėtuoju miegu arba giliu miegu. Iš pradžių apima snaudulys, vėliau vis kiečiau įmingama. Amerikos miego medicinos akademija (AASM) šią fazę skirsto į tris etapus: N1, N2 ir N3, iš kurių paskutinė dar vadinama delta miegu arba lėtųjų bangų miegu. Visas miego laikotarpis paprastai tęsiasi tokia tvarka: N1 → N2 → N3 → N2 → REM.

  • N1 - pradinė miego stadija, jai būdingas perėjimas iš budrumo į miegą. Jos metu smegenų veikla pradeda lėtėti, o raumenų aktyvumas – mažėti. Tai negilus miegas, iš kurio lengva pabusti. Būtent šios stadijos metu galimi staigūs raumenų trūkčiojimai, kuriuos turbūt esate ir patys patyrę miego pradžioje. Paprastai trunka kelias minutes.
  • N2 - ilgiausia fazė, trunkanti apie pusę miego laiko. Jos metu kūnas dar labiau atsipalaiduoja, smegenų bangos toliau lėtėja. Akių judesiai sustoja, širdies ritmas ir kūno temperatūra sumažėja. Pabusti iš šios stadijos gana lengva.
  • N3 dar vadinama lėtuoju arba giliuoju miegu. Jos metu smegenyse susidaro lėtos delta bangos, kūno raumenys visiškai atsipalaiduoja, o kvėpavimo dažnis, kraujospūdis ir kūno temperatūra pasiekia žemiausią tašką. Tai miego stadija, iš kurios sunkiausia pabusti.

REM miegas

atsiranda, kai iš gilaus miego grįžtama į N2 arba N1 stadiją. Prasideda tada, kai smegenų kamieno neuronai praneša apie dviejų svarbių užduočių pradžią. Šių neuronų veikla paralyžiuoja pagrindinius raumenis. Be to, šios smegenų ląstelės siunčia pranešimus tiesiai į regos žievę, kuri inicijuoja sapnavimo procesą.

Šis miegas kietas, nors nesąmoningos motorinės veiklos reiškinių būna. Elektroencefalogramos ritmas REM metu greitas, beveik toks pat, kaip būdraujant. Šiai fazei būdingi greiti akių judesiai, pagreitėjusi smegenų kraujotaka, nereguliarus širdies ritmas, nepastovus kraujospūdis, padidėjusi kūno temperatūra, desinchronizuotos ir greitos smegenų bangos, raumenų tonuso praradimas. Šiuo metu augintinio sapnai yra ryškiausi. Matome kaip jie bėga ar "kalba".

Kuo šie miego ciklai yra svarbūs?

Miego ciklai yra kritiškai svarbūs šunų fizinei, kognityvinei ir emocinei sveikatai:

  • Fizinis atsistatymas: Daugiausia fizinis atsistatymas vyksta esant giliam NREM fazės miegui. Šunys, kurių miegas yra sutrikdomas garsų ar nepatogios miegojimo vietos, gali patirti lėtesnį fizinį atsigavimą ir lengviau patirti traumas.
  • Kognityvinė sveikata: REM miegas atsakingas už atmintį ir mokymąsi. Atlikti tyrimai parodė, kad šuniukai, kurie netrukdomai miegojo, treniruotėse pasirodė 25% geriau nei tie, kurių miegas buvo sutrikdytas.
  • Emocijų valdymas: Kokybiškas miegas leidžia šunims lengviau kontroliuoti savo nuotaiką ir elgesį. Gerai pailsėję šunys yra socialesni ir mažiau nervingi, kai tuo tarpu nepailsėję augintiniai gali pasidaryti irzlūs, kas gali išsaukti net agresiją.

 

Kaip užtikrinti, kad tavo mažojo vilko miegas būtų kokybiškas?

Kokybiškas miegas yra kritiškas šunų fizinei sveikatai ir jų kognityvinėm funkcijom. Patogios ir saugios aplinkos užtikrinimas užima reikšmingą vaidmenį miego kokybei. Kokių veiksmų gali imtis, kad užtikrintum gilų ir saldų savo augintinio miegą:

  • Išrink tinkamo dydžio patogų guolį ir užtikrink, kad jis yra toliau nuo triukšmo šaltinių ar kitų trikdžių;
  • Užtikrink, kad tavo augintinis gautų pakankamai fizinės ir protinės veiklos dienos eigoje;
  • Pasistenk nustatyti kasdienę miego rutiną, kad padėtum reguliuoti augintinio vidinį „biologinį laikrodį“;
  • Įsitikink, kad tavo augintinis valgo sveiką ir subalansuotą maistą;
  • Planuok reguliarius išėjimus į lauką, ypač ėjimą prieš miegą, kad naktis būtų rami;
  • Planuok reguliarius vizitus pas veterinarą ir įsitikink, kad nėra užslėptų sveikatos sutrikimų, kurie galėtų įtakoti miego kokybę.

 

Suprantant augintinių miego ciklus ir jų įtaką, galime geriau suvokti jų poreikius ir taip pagerinti jų gyvenimo kokybę. Sukurdami komfortišką miego aplinką ir įvesdami sveikus miego įpročius, galime užtikrinti, kad mūsų mažieji vilkai džiaugtųsi ramiomis poilsio naktimis ir kiekvieną rytą atsibustų pasiruošę naujiems gyvenimo nuotykiams.

 

Su meile, Shpeeksy

Grįžti į tinklaraštį